CORE-priorita pro sport

26.04.2019

Core.Střed těla.Všichni o tomto principu ví, každý trenér se snaží tuto skupinu do svých tréninkových jednotek zařadit.Ale stačí nám ideálně jen izometrický (výdrž) plank nebo je to pro silově vytrvalostní sport málo?

Core je posilován i zatěžován ve sportu rovnovážně v představě písmenu X nebo H.Představte si vrchní stranu písmene jako horní a dolní stranu jako dolní končetiny.Při těchto pohybech využíváte opory středu těla.(To je to střední rozhraní mezi písmeny).

Tímto si můžete představit důležitost této partie.Tzn.:Pokud je slabý střed, nemůže vyjít maximální potenciál efektivity.Plus můžete si představit do vašeho sportu, kdy využíváte pohyb písmene X nebo H.(U basketbalistů dvojtakt klasický pohyb X)

Ciky na core řadíme jako Statické a Dynamické.

A v hlavní podstatě, oba tyto druhy musíte vy, jako mladí hráči silově-rychlostních sportů znát!Musíte znát své tělo, abyste dosáhli zlepšení svých výsledků!Profesionální hráči různých sportů toto všechno znají, vědí v čem a jak zapracovat, toto dělí smetánku od průměru.

Nejprve ze všeho, než začnete s plným nasazením posilovat jako diví se musíte naučit tyto svaly břišní stěny používat.Dejte si každý z vás jednoduchý test jako využití středu těla a správného využití bránice a pánevního dna.

1.Hluboký nádech a výdech
2.Snažte se s výdechem naučit dýchat do této partie, střed těla by se měl postupně nafouknout, ale i silně zpevnit, rozšířit a vytvořit dokonalou oporu.

Tato opora je nesmírně důležitá, při maximálním zatížení, nejtěžším dřepu, maximálním výskoku je to právě tento princip, který nám umožní zapřít své tělo oproti břemenu.Oproti soupeři ve sportu, oproti kontaktu.

V čem nám tedy core pomáhá ve sportu?

Core je využívám při jakémkoliv běhu, skákání, kontaktu a drží naši oporu těla jak při zátěži, tak i ve vzduchu, když jsme ve výskoku.Ovlivňuje náš sportovní výkon a je to jedna z cest, která se neustále dovede rozvíjet a neustále vytváříme tímto lepší verzi sebe sama ve sportu.

Stabilizační cvičení

Rozdělení spočívá v pár jednoduchých principech.Statické cvičení je pro nás intenzivnější, cítíme core mnohem více,  příkladem je třeba plank(viz.video vpravo), kde je princip  izometrické držení těla.V podobném držení je celá řada cvičení, které je jednoduché si najít a existuje mnoho a mnoho odvozenin.

Dynamické cvičení(síla core)

Vycházíme z pohybu, kdy se dostáváme do právě krajních poloh a tělo na to reaguje principem rotace či zpevnění, aby střed těla musel pohyb zastavit a obrátit.Důležité je, aby pohyb vycházel ze středu těla, nikoliv dopomáhání beder nebo zad!Tedy jinak řečeno, toto je cvičení, které využíváme v praxi nejvíce!Příkladem je Russian Twist(viz.video vpravo).

Můžete to také zkusit stylem kolébky.Lehnout na záda, natáhnout před sebe ruce, nohy a překulovat se ze strany na stranu s nataženými končetinami.Uvidíte, že se dostanete do bodu, kdy tělo reaguje a sval zastavuje pohyb.U někoho menší, u někoho větší rozsah pohybu, ale se stejným principem.

Najdou se tady možná někteří, kteří budou namítat, že z některých cviků core necítí.Pro tyto mám špatnou zprávu.Neznamená to, že by vaše core bylo silnější, jen že není stále dostatečně dobrá svalová vyzrálost nebo si dopomáháte naprosto jinou partií.Při slabém středu těla je také vysoká pravděpodobnost zranění!Ať už beder nebo kolen a to z jednoduchého principu.Tělo si dopomáhá jak umí a vyvíjí tlak na partie, které takovým pohybům nejsou uzpůsobené.

Mýtus!

Síla a pevnost core se neodvíjí od počtu břišáků!

A v neposlední řadě.Mít silný střed těla je pro sport podstatné, jenže je nutno podotknout, že tento sval pracuje s dalšími, protilehlými.To znamená, pokud jste v situaci, kdy core cvičíte poctivě, jen to nějak nejde poznat na výkonu.Je dost možné, že máte nerovnovážně posílen protilehlý sval.A tím jsou spodky zad.Na posledním videu na této stránce najdete základní procvičení z pohodlí domova této partie.






Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky